Epoksi Zemin Kaplama

İlk olarak, epoksi kaplamanın en önemli özelliği kimyasallara ve yağlara karşı dirençli olmasıdır. Aynı zamanda epoksi kaplama; estetik olup içerisinde solvent içermemesidir. Aşınmalara ve sürtünmelere karşı da inanılmaz bir dayanıklılık örneği gösterdiği söylenebilir. Dekor yapmak amacıyla kullanacaklara, çok çeşitli renk yelpazeleri sunduğunu söyleyebiliriz. Temizliği çok kolay olmakla birlikte, agrega maddesinden dolayı da kaymayan bir zemin oluşturduğunu söyleyebiliriz.

Epoksi genellikle; beton düzlüklerinde partiküler kaplama düzlemi oluşturmak amacıyla korunarak tamir edilmesi, dekoratif görünümü elde edebilmek için kullanılmakta olan bir ürün olduğundan bahsetmek mümkündür. Özelliklerinden dolayı sağlam, kullanışlı bir üründür diyebiliriz. Epoksi, özelliklerinden ve kullanımından dolayı her geçen gün daha çok tercih edilmektir

Katalog İndir

Katalog İndir Genel Katalog Beton Parlatma

Epoksi boya, termosetler grubundan kimyasal bir reçinedir. Asit ve suya karşı dirençlidir.Özelliğini çok uzun yıllar korur; epoksi sistemi, epoksi reçinesi ve sertleştiriciden meydana gelir. Epoksi zemin kaplama reçinesindeki tekil moloküller (monomers) kürlenme ajanı (hardener) ile birkeşerek uzun zincirleme molekül bağları oluşturur (polymer). Bu birleşim; karışım kürlendiğinde sert bir polymer meydana getirir. Genellikle iki komponentli olan epoksiler, diğer termoset plastikler gibi belli süre sonra sıvı halden katı hale geçerek bundan sonra takip eden zamanlarda ortalama 24 saat içinde kurumaya başlayarak (üzerine basılabilecek kadar) ve yaklaşık 72 saat içinde final sertliğine ulaşır.

Yapılarının çevresel etkilere karşı dayanıklı hale getirilmesi her zaman yapı sektörünün en önemli tartışma ve araştırma konularından biri olmuştur. Epoksi zemin kaplama, her türlü kara ve deniz yapısında, doğanın (rüzgar, fırtına, dalga, ısıl değişimler, donma-çözünme, kirlenme, kimyasal etkiler, vs.) ve sanayinin (mekanik, fiziksel ve kimyasal) en kötü koşullarına karşı yapı zeminlerini (iç ve dış) estetik malzemelerle kaplayarak korumak için geliştirilen teknolojik yapı malzemesi grubundan oluşmaktadır. Bunların yanı sıra; üstün yapışma özelliği, mekanik ve fiziksel dayanımlarından dolayı değişik yapıdaki inşaat malzemelerini birbirine yapıştırmak ve tutturmak için de ayrıca kullanılan epoksi malzemeler bulunmaktadır.

Kullanıldığı alanlar, uygulama tarzı ve ürün seçimine bağlı olarak şu şekilde sıralamak mümkündür;

1-)Otopark zeminlerinde,
2-)Hijyenik antibakteriyel olması gerken alanlarda,
3-)Hastaneler,eczaneler,soğuk hava depolarında,
4-)Yüzey koruyucu kaplama olarak,
5-) Aşınmaya karşı koruyucu kaplama zemini olarak,
6-) Fabrika zeminlerimde,
7-) Kimyasal ve mekanik etkilerle karşılaşacak zemin ve duvar kaplamalarında sert, su geçirimsiz ve kimyasallara dayanıklılık olarak; havuz, çamaşırhane, hastane, laboratuvarlarda,
8-)Yüksek dayanımlı zemin ve duvar boyası olarak,


Önemli bir nokta belirtmek gerekirse; en yaygın olarak kullanılan epoksi grubu, zemin kaplaması olarak kullanılan grup olmuştur.

Her zaman vakit geçirdiğimiz ofislerimizin, evlerimizin zeminlerinin daima dayanıklı, düzgün ve temiz olmasını kim istemez ki! Tam da bu istekler doğrultusunda, devreye epoksi zemin kaplama malzemeleri girer. Epoksi kaplamalar, dayanıklılığıyla, hijyen oluşuyla ve estetik görünümüyle en çok tercih edilen zemin kaplama türüdür diyebiliriz. Karşımıza; alışveriş merkezlerinde, otoparklarda, işyerlerimizde, evimizde(banyo, mutfak) çıkmaktadır. Epoksi kaplama sistemi; diğer boya türlerinde olduğu üzere yüzey üzerinde film tabakası şeklinde oluşmasıdır.

Epoksi kaplama sistemleri; uygulandığı zeminin, yüzeyin toz almasını önler. Bir duvardan diğer duvara tek parça, derzlisiz, eksiz ve dikişsiz yüzeyler oluşturdukları için çok iyi derecede elektrik izolasyonu sağladıklarını söyleyebiliriz. Çok iyi yapışmalarından dolayı, uygulanan bölgeyi çok iyi sakladığını söyleyebiliriz. Kimyasalların yüzeyle temasını kesip uygulanan yüzeyin korozyona uğramasına engel olduğunu söyleyebiliriz.

Epoksi Kaplama Avantajları

Epoksi kaplamanın avantajları şu şekilde sıralamak mümkündür:

• Hijyen bakımından uygun ve kullanışlı bir kaplama türüdür.
• Zeminde dekoratif bir görünüm kazandırmaya elverişli bir uygulamadır.
• Temizlik ve bakımı koyay ve ekonomik bir kaplama türüdür.
• Mevcut zemin kaplamalara tutunma mukavemeti oldukça yüksektir.
• Araç trafiğine uygun üretilmiştir.
• Betonarme betonu ile güçlü ve kalıcı bir bağ oluşturmaktadır.
• Çatlamalara karşı dayanıklı bir ürün olarak üretilmiştir.
• Çalışmaları en az düzeyde engelleyip çabuk uygulanabilir bir etkiye sahiptir.
• Sıvıların nüfuziyetine kesin çözüm olur.
• Kimyasal maddelere karşı mükemmel bir direnç göstermektedir.
• Kırılmaz, dayanıklı bir uygulamadır.
• Kaymaz bir zemin oluşturduğu için kayarak düşme tehlikesini ortadan kaldırmaktadır.

1-)Kimyasallara karşı dayanıklıdır.
2-)Sürtünmeye ve aşınmaya karşı dayanıklı zeminler oluşturur.
3-)Dekoratif uygulamalarda geniş bir renk yelpazesine sahiptir.
4-)Kolay temizlenir; hijyeniktir. Agrega ilavesi ile kaymaz bir zemin elde edilebilir.
5-)Yağ ve kimyasallara karşı dirençlidir. Estetiktir. Solvent içermez.

Epoksİ genel olarak; beton zeminlerin partiküler bir kaplama düzlemi oluşturulması sureti ile korunarak, tamiri ve dekoratif bir görünüme sahip olması amacıyla kullanılan bir ürün grubudur. Bu özelliklerinden dolayı, çok geniş bir alanda; sağlam, dekoratif, sıhhi kimyasal ve fiziksel dayanımları çok yüksek, hem uygulama ve hem de sonraki kullanım ömrü içinde insan sağlığına zararsız zeminlerin imalatında her geçen gün daha da artan bir taleple kullanılmaktadır. Yapı sektörünün her geçen gün daha bilimsel ve teknolojik metotlara yönelme ihtiyacı, uzmanlaşmış bilimsel ve teknik kadrolarla üretilen ve uygulanan ürünlerin daha da yaygılaşması kendilerine zemin hazırlaması şansını ve zorunluluğunu dayatmaktadır. Bu çerçevede epoksi ürün grubu gelecekte çok daha fazla tanınarak, kullanılarak ve sevilerek “modern” yapı malzemelerinin başında gelecektir.

Kullanım Alanları

Epoksi coating sistem; gıda, ilaç vb. depoları, ofis, bina girişleri, koridorlar, merdivenler, sosyal tesisler, sanayi mutfakları, hastaneler, mağazalar, restaurantlar, her türlü yaya trafiğine açık alanlar, epoksi self levelling kaplama, epoksi multi layer kaplama, epoksi mortar kaplamaların üzerine işaretleme boyası, yol çizgi boyası olarak kullanılmaktadır.

Derzsiz ve ek yeri olmadan uygulanabilir,
Toz tutmaz kolay temizlenir, hijyeniktir,
Aşınma ve darbelere karşı üstün dayanıklılık, asitler ve kimyasal etkilere karşı üstün dayanım sağlayan solventsiz epoksi zemin kaplama sistemidir.

Kullanım Alanları

Epoksi multi layer sistem; Fabrikalar, alışveriş merkezleri, depolar, antrepolar, soğuk hava depoları, istasyonlar, otoparklar, mutfaklar, gıda tesisleri, sürekli suya maruz kalan alanlar, kaymazlık istenilen alanlar, yaya ve taşıt trafiğinin yoğun olduğu alanlarda kullanılabilen sağlam ve dayanıklı epoksi zemin kaplama sistemidir. İstenildiği taktirde tekstürlü veya parlak yüzeyler oluşturulabilir.

Epoksi Self Leveling kaplama, temizlenmesi kolay ve toz tutmayan bir zemin kaplamasıdır. Kolay temizlenir orta oranda mekanik mukavemeti ve kimyasal dayanımı vardır. Epoksi Self Leveling kaplama, yeni beton zeminlerde veya aşınmış, çukurlaşmış, zedelenmiş beton zemin yüzeylerini parlak, yoğun ve pürüzsüz bir hale getiren bir zemin kaplama türü olduğu söylenebilir. Kimyasal nitelikli bu kaplama ile zeminler hızlı, dayanıklı bir şekilde oluşturulabilir. Zemin kaplaması yapıldıktan yaklaşık bir gün sonra üzerinde yürüme için hazır hale gelir.

Kullanım Alanları

Kalınlığı 1 mm – 3 mm arasında değişmektedir.
Pürüzsüz yüzey
Sürtünme, aşınmaya ve darbeye orta oranda dayanıklı
Kolay Temizlenebilme niteliği
Anti Bakteriyel Özeliği
Su geçirmez, toz tutmaz
Onarımı, bakımı kolay ve ucuz
Zemine yüksek yapışma niteliği
Sayesinde en çok tercih edilen uygulamalar arasında yerini almayı başarmıştır.

Kullanım Alanları

Epoksi antistatik kaplama sistemi; ameliyathaneler, bilgisayar odaları, elektronik cihaz üretim zeminleri, televizyon stüdyoları, radyoloji odaları ve statik elektriğin yüksek olduğu zeminlerde kullanılır. Dekoratif ve istenilen iletken değerlerinde üretilebilir.

Epoksi Mortar kaplama, yeni beton zeminlerde veya aşınmış, çukurlaşmış, zedelenmiş beton zemin yüzeylerini parlak, yoğun ve dayanımlı bir yüzey haline getirir. Kaplanan yüzeyi yarı pürüzlü veya tam pürüzlü bir hale getiren bir zemin kaplama türüdür. Kimyasal nitelikli bu kaplama ile zeminler hızlı, dayanıklı bir şekilde oluşturulabilir. Zemin kaplaması yapıldıktan yaklaşık bir gün sonra üzerinde yürüme için hazır hale gelir. Tam mekanik ve kimyasal dayanım için 7 gün beklenerek ağır yüke maruz bırakılmamalıdır.

Kullanım Alanları

Epoksi Mortar Kaplama; genel ağır sanayi ve yoğun trafiğe maruz kalan alanlarda kullanılır. Tüm endüstriyel döşemelerde, kimyasal fabrikalar, elektrik fabrikaları, makine fabrikaları, kimyasal fabrikalar, otomotiv sektörü, tüm depolar ve ağır yüke maruz kalan tüm zeminlerde farklı renk tercihleri ile kullanılabilmektedir.

Görsellerin dekoratif bir şekilde zemine uygulanabilmesi olarak tanımlanır. Üç boyutlu zemin uygulaması kullanıcıların beğendiği, seçtiği veya tasarladığı görsellerin, zeminine montajlaşması ve özel koruyucu bir reçine tabaka ile kaplanması şeklinde yapılmaktadır. Klasik zeminlere oranla çok daha estetik, dekoratif, kolay uygulanan, dayanıklı, ıslak zeminlerde, kolay silinebilme ve derz arası içermeyen gibi birçok özellikleri bir arada bulundurmaktadır.

Kullanım Alanları:

Görselliğin vurgulanmak isteneceği her türlü alanlarda;

Avantajları

Camsı görünüme sahiptir.
Mukavemeti yüksektir.
Sararmaz.

Soğuk yol çizgi boyası

Her türlü şehir içi ve şehirlerarası yolun, otoparkın ve diğer alanların çizilmesinde kullanılır. Yüzeylere airles makinesi ile püskürtülmek sureti ile uygulanan ve üzerine serpilen cam kürecikleri sayesinde ışığı yansıtan, tek bileşenli yol çizgi boyası olarak üretimi gerçekleşmektedir. Şehir içi belediye yolları, şehir dışı devlet yolları, otoparklar ile otoyol ve ekspres yollarda kullanılmaktadır. Soğuk yol çizgi boyası isteğe bağlı olarak her renkte uygulanabilir.

Çift kompenantlı boya ile Uygulama

Trafik güvenliğinin oluşturulmasında önemli rol oynayan yaya geçitleri, dur çizgileri ve hız kesici çizgiler için ideal bir çözümdür. Uygulandığı yüzeye yapışan, fiziksel ve kimyasal dayanımı çok yüksek bir ürün olmakla birlikte yüzeydeki film kalınlığı 1 mm ile 5 mm arasında yapılmaktadır. Yüksek dayanıklılığı sayesinde, yoğun trafik altında dahi kalıcılığını uzun süre muhafaza edebilmektedir.

Poliüretan zemin kaplamanın, daha çok spor salonlarında, beton ve çelik yüzeylerde uygulandığı görülmektedir. Uygulaması derzsiz yapılarak, self levelling tarzında uygulamaya tabi tutulup, çift komponentden oluşmaktadır. Epoksi uygulamaları gibi hijyeniktir ve kolaylıkla temizlenir. Esnek yapısı sayesinde alttaki zemin genleşmesi durumunda çatlama ve yırtılmalar yaşanmamaktadır. Estetik yapısından dolayı dekoratif amaçlı olarak ofis ve mağazalarda da tercih edilir. Solma ve sararmaya karşı direnci yüksektir. Bu yüzden teras ve dış mekanlarda fazla tercih edilir. Aynı zamanda sıcak ve soğuklukta değişikliklerde mukavemeti yüksektir. Bu anlamda koruyucu bir özelliği vardır. Bileşimsiz uygulanarak, parlak ve mat renk seçeneği sınırsızdır. Özellikle dışarıda uygulandığında iyi bir sonuç alınan bir zemin kaplama türüdür. UV ışınlarına karşı direnci yüksek olmakla birlikte, sıcak havalarda deforme olmaz, aşınmaz. Poliüretan zemin; self leveling, poliüretan epoksi boya ve püskürtme gibi farklı teknikler kullanılarak da uygulanır.

Poliüretan Zemin Kaplama (PU) Kullanım Alanları:

Poliüretan zemin uygulaması yöntem olarak epoksi zemin uygulamasına benzer. En büyük farklılığı yapısındaki elastikiyetidir. Bundan dolayı yüksek ve hareketli binalarda tercih edilir. Çünkü yüksek binalar alçak binalara göre daha hareketli olduğu için zeminde çatlama ihtimalleri yüksektir. Bina eğer tam olarak oturmamış ise o binada oturum sürecinde mutlaka çatlaklar oluşacaktır. Ayrıca ortam sıcaklığı sıfır derecenin altına inerse epoksi uygulaması yapılması durumunda çatlamalar görülebilecektir. Bu tür zeminlerde daha esnek yapısı itibariyle Poliüretan kullanılması doğru olacaktır.

Spor salon zeminleri (basket&voleybol sahaları, teniz kortları, jimlastik salonları),Soğuk hava depoları, antrepolar, açık mekan stok alanları, üretim tesisleri, hangarlar, showroomlar, ofisler,s ağlık alanları, hastaneler, laboratuvarlar, sterilizasyon alanları, oto garajları, teraslar ve balkonlar, Gizli derelerde, her türlü su yalıtımında, temellerde, kanal ve yapay göletlerde, su izolasyonu için seramik ve mermer zemin altlarındaki alanlarda daha çok kullanılmaktadır.

Poliüretan (PU) Zemin Kaplama Avantajları:

Poliüretan zemin yapısındaki elastikiyeti sayesinde derzsiz uygulanmaktadır.. Özellikle teraslarda ve yüksek katlarda binanın artçıl sarsıntılarından etkilenmez, çatlama ve yırtılma yaşanmaz. Rahat temizlenir ve hijyeniktir. Bakteri barındırmaz. Geniş ısı aralığında özelliğini korur. Su geçirimsiz olduğu için teraslarda ve otopark üstlerinde tercih edilmektedir. Bakımı ve tamiri kolaydır. Güneş ışınlarına yani UV ışınlarına dayanımı yüksektir. Renk solması kolay kolay yaşanmaz.

Adrens özelliği yüksektir, yani tutuculuğu iyidir. Çatlamalarda kopmaz, köprü vazifesi görür. Poliüretan zemin kaplaması piyasada spor zemin kaplama olarak da anılmaktadır. Hassas bir uygulama türü olmakla birlikte kesinlikle işin uzmanı bir ekip tarafından uygulanması gereklidir. Genellikle mat yüzey için elde edilir. Derz konulmaz, ek içermez, birleşimsizdir. Basket ve voleybol sahalarında çok kullanılır, topun zıplamasını sağlayan bir yapıya sahiptir. Poliüretan uygulama uzun sürelidir, sıkıntı yaşatmayan, güvenilir bir zemin uygulaması olduğunu söyleyebiliriz.


Lütfen telefonunuzu dik konuma getiriniz.

Tüm Çerezleri Kabul Et

Kişisel verilerin korunma ve işlenme politikası web sitemizde yer almaktadır. Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.
Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Gönderiliyor...

HIZLI TEKLİF AL

Lütfen aşağıda istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girip gönderiniz.